Voľby do Európskeho parlamentu

Konečné výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku

Oficiálne výsledky potvrdili víťazstvo koalície PS/Spolu aj to, že sa do europarlamentu zo Slovenska dostalo len 6 strán. Štrnásty mandát dočasne volebná matematika odobrala KDH

Zvolení europoslanci v poradí množstva preferenčných hlasov:

Progresívne Slovensko (ALDE) /Spolu – občianska demokracia (EPP)

Michal Šimečka (PS, 81 735), Martin Hojsík (PS, 29 998), Michal Wiezik (Spolu, 27 549), Vladimír Bilčík (Spolu, 26 202)

Smer-sociálna demokracia (PES)

Monika Beňová (89 472), Miroslav Číž (51 362), Robert Hajšel (13 773)

Kotleba – ĽSNS 

Milan Uhrík (42 779), Miroslav Radačovský (42 276)

KDH (EPP)

Ivan Štefanec (33 128), Miriam Lexmann (27 883) – jej mandát sa začne uplatňovať až po odchode Veľkej Británie z EÚ

Sloboda a solidarita (ECR)

Lucia Ďuriš Nicholsonová (52 331), Eugen Jurzyca (33 540)

.

https://euractiv.sk

Roadshow “Tentoraz idem voliť" v Nitre

Program podujatia:

12:00 otvorenie podujatia za prítomnosti predstaviteľov mesta a kraja

12:15 kvíz: Poznáš svoju Európu?

12:30 predstavenie projektu: Študentské simulované voľby

12:45 zábavné súťaže na pódiu

13:00 predstavenie programov: Čo ponúka EÚ mladým?

13:15 predstavenie úspešne realizovaných projektov s podporou EÚ

13:30 vystúpenie Miešaného speváckeho zboru Lipka

14:00 predstavenie iniciatívy Tentoraz idem voliť!

14:30 vystúpenie hudobnej skupiny Friday Whiskey

Podujatia sa zúčastnilo aj ED Nitra.

Minianketa s top kandidátmi najsilnejších politických zoskupení

Minianketa s top kandidátmi najsilnejších politických zoskupení

Najhorúcejším kandidátom najsilnejších politických zoskupení do eurovolieb sme kládli nasledovné otázky:

Ste za viacrýchlostnú Európu?
Ste za ďalšie rozširovanie Európskej únie? 
Prajete si vrátenie niektorých právomocí späť na národnú úroveň?
Ste za spoločnú európsku armádu?

Mali by všetky krajiny EÚ prejaviť solidaritu pri prijímaní migrantov?
Ste za výraznejšiu harmonizáciu daní, prípadne za zavedenie niektorých spoločných európskych daní (napr. environmentálna daň)?

Ste za výraznejšiu úlohu EÚ v sociálnej politike (napr. európska minimálna mzda)?

Podporujete posilnenie právomocí Frontexu pri ochrane (schengenských) hraníc EÚ?

Podporujete vytvorenie funkcie európskeho prokurátora a spoločných európskych vyšetrovateľských kapacít pre oblasť zneužívania eurofondov?
Uveďte prosím 1 prioritu (oblasť), v ktorej by sa malo Slovensku usilovať zmeniť fungovanie EÚ.

Tlačová správa 20.5.2019, Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Návrhy kandidátov za europoslancov 2019

Republiková rada Mostu-Híd v Bratislave rozhodla, že ako líder bude svoj mandát obhajovať súčasný europoslanec József Nagy. „Kandidátka je pestrá ako samotná Európska únia, profesijne i zastúpením regiónov a národností,“ uviedol Nagy.

Strana siahla pre eurovoľby aj do radov svojich štátnych tajomníkov. Dvojkou bude štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, zo 6. miesta kandiduje štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gábor Csicsai.

Kandidátku dopĺňajú zástupcovia miest a obcí, napríklad primátor Fiľakova Attila Agócs či viceprimátor Svidníka Michal Goriščák, ktorý je rusínskej národnosti.

Prioritami, ktoré chce na pôde europarlamentu Most-Híd presadzovať, ostávajú bezpečnosť, ochrana životného prostredia a klimatické zmeny, ochrana spotrebiteľov, ale aj poľnohospodárska politika.

KDH: Štefanec aj Figeľ

Lídrom kandidátky sa podľa očakávania stal súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Ten sa pridal členom KDH po tom, čo vystúpil z SDKÚ-DS, za ktorú bol ešte v roku 2014 po prvýkrát do Európskeho parlamentu zvolený.

Dvojkou je Miriam Lexmann, ktorá naposledy pôsobila ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Prvú trojicu uzatvára Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej Noviny.

„KDH ide do eurovolieb s cieľom obhajoby dvoch euromandátov. Chceme naozaj silné Slovensko v Európe a okrem našich tradičných tém ochrany rodiny sa chceme zamerať, osobitne ja, na ekonomické témy podpory malého podnikania a prinášania lepšej práce do našich regiónov práve v súvislosti s rodinnou politikou. Verím, že v eurovoľbách budeme úspešní,“ reagoval pre TASR Štefanec.

„Budem sa snažiť využiť všetky moje zahranično-politické kontakty a skúsenosti zo zahraničia na to, aby som reprezentovala Slovensko a posilňovala krajinu a EÚ. KDH má politiku postavenú na svojich základných hodnotách, ktorým sme verní. Jednou z nich je rodina a chceme, aby práve tá rodinná politika na úrovni Slovenska, ale aj na úrovni Európy bola robená tak, aby slúžila rodinám a občanom,“ konštatovala Lexmann.

Posledné, 14. miesto na kandidátke, ponúkla strana bývalému predsedovi hnutia Jánovi Figeľovi, ktorý je dnes osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu.

Líder Slovenskej národnej strany a predseda NR SR Andrej Danko v rozhovore pre agentúru TASR povedal, že do eurovolieb strana na čelo kandidátky postaví svojho prvého podpredsedu Jaroslava Pašku. Ako pravdepodobné spomenul aj mená Karol Konárik ml. a exministra školstva Jána Mikolaja.

Sulík pôsobil v Európskom parlamente jedno funkčné obdobie, ako jediný predseda strany. Lídrom kandidátky SaS bude tentokrát exminister školstva Eugen Jurzyca (vtedy za SDKÚ), druhým v poradí má byť poslanec Alojz Baránik a z tretieho miesta bude kandidovať podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

O príprave kandidátky do EP hovoril začiatkom januára aj šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. Podľa neho je možné, že na kandidátke Sme rodina budú dvaja poslanci NR SR, a to Ľudovít Goga a Petra Krištúfková.

Ako prvá ohlásila ešte v novembri prvé tri mená kandidátov aj nová strana Progresívne Slovensko (PS). Všetci traja kandidáti – zahraničnopolitický expert Michal Šimečka, producentka a dramaturgička Zora Jaurová a environmentalista Martin Hojsík sú zároveň podpredsedami strany PS, ktorá sa v minulom roku pridala k európskym liberálom (ALDE).

Podľa projekcie preferencií politických strán (Poll of Polls, december 2018) do potenciálnych ziskov v eurovoľbách by strana SMER-SD získala 4 kreslá, Sloboda a solidarita a OĽaNO po dve kreslá. Po jednom mandáte by získali Sme rodina, ĽSNS, SNS, KDH, Most-Híd a Progresívne Slovensko.

http://www.euractiv.sk. 4.1.2019, 18.2.2019

Voľby do Europského parlamentu

Voľby do europarlamentu sa budú na Slovensku konať 25. mája 2019, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Odporúčame