Zastúpenie EK na Slovensku

Výsledky Eurobarometra sú optimickejšie

Prinášame vám výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometer  (EB 91), ktorý prebehol po voľbách do Európskeho parlamentu od 7. júna do 1. júla 2019 vo všetkých 28 krajinách EÚ a piatich kandidátskych krajinách.

Vyplýva z neho výrazné zlepšenie názoru občanov na Európsku úniu, a to pri všetkých aspektoch: od ekonomiky až po stav demokracie. Sú to najlepšie výsledky od júna 2014 pred tým, než Komisia pod vedením Junckera začala svoju činnosť.

Medzi hlavné zistenia patrí rekordne vysoká podpora eura a skutočnosť, že zmena klímy sa dostala na druhé miesto rebríčka najväčších obáv občanov EÚ, hneď po imigrácii.

Dôvera a optimizmus do budúcnosti sú na najvyššej úrovni od roku 2014 -  miera dôvery v EÚ narástla v 20 členských štátoch, najviac v Litve (72 %), Dánsku (68 %) a Estónsku (60 %).
Od posledného prieskumu (jeseň 2018) narástol podiel respondentov s pozitívnou mienkou o EÚ v 23 členských štátoch EÚ - najviac na Cypre (47 %), v Maďarsku (52 %), Grécku (33 %) a v Rumunsku (60 %). EÚ vníma negatívne menej než pätina respondentov (17 %), čo je najmenej za posledných 10 rokov.
Väčšina hľadí na budúcnosť EÚ vníma  väčšina Európanov optimisticky  - 61 %- a len 34 % pesimisticky. Naj EU pozitívnejší sú v Írsku (85 %), Dánsku (79 %) a v Litve (76 %). Najviac EU pesimistov je v Spojenom kráľovstve (47 % vs 46 %) a vo Francúzsku (50 % vs 45 %).
55 % Európanov vyjadrilo svoju spokojnosť so spôsobom, ako v EÚ funguje demokracia, čo je najvyšší počet od jesene 2004. 

Spoločná mena euro má rekordne vysokú podporu - vyše tri štvrtiny respondentov (76 %) v eurozóne jej zástancami 
Vo všetkých 28 členských štátoch vyše polovica respondentov cíti, že sú skutočne občanmi EÚ. V EÚ ako celku sa s týmto pocitom stotožňuje 73 %, najviac Európanmi sa cítia Luxemburčania (93 %), Nemci (88 %) a Španieli (87 %).
Prevažná väčšina občanov Únie podporuje „voľný pohyb občanov EÚ”, teda možnosť žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v EÚ“ (81 %). V každom členskom štáte EÚ tento názor zastávajú vyše dve tretiny respondentov.
Najväčšou obavou na úrovni EÚ zostáva imigrácia: tento názor vyslovilo 34 % respondentov.. Zmena klímy, teraz figuruje ako druhá najväčšia obava (výrazný nárast: +6 od jesene 2018).

Ako odpovedali slovenskí respondenti?

Slováci majú prevažne pozitívny názor na súčasnú situáciu slovenskej ekonomiky (49 % ju považuje za dobrú, 46% za zlú)  

Čo sa týka finančnej situácie vo vlastnej domácnosti, Slováci sa cítia z veľkej časti stabilne  - až 60% vníma svoju finančnú situáciu ako dobrú, 34% ako zlú.

Pohľad na budúcnosť slovenského hospodárstva sa od minulého roka zmenil k lepšiemu, štvrtina ľudí si myslí, že sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší a 55 %, že zostane stabilná.

Podľa opýtaných čelí Slovensko momentálne problémom najmä v nasledovných oblastiach: zvyšovanie cien/inflácia/životné náklady (37 %), zdravie a sociálne zabezpečenie (36 %) a hospodárska situácia(17 %).

Pri otázke čomu momentálne najviac čelí Európska únia, Slováci identifikovali ako výzvy: imigráciu (35 %), terorizmus (20 %) a stav verejných financií členských štátov/infláciu (18 %).

Dôvera v Európsku úniu je na úrovni 44 % (EÚ 46 %), nedôvera 46 % (EÚ 44 %). Svojmu parlamentu dôveruje 27 % opýtaných Slovákov (64 % mu nedôveruje).  Vládu vidí pozitívne  29 % opýtaných, nedôveruje jej 65 %.

Až 82 % respondentov podporuje voľný pohyb v EU, 77 % respondentov sa vyjadrilo v prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky a jednotnej meny euro.

Za najpozitívnejší prínos EÚ považujú Slováci voľný pohyb, spoločnú menu  (41 %) a mier (40 %). 

Európskymi občanmi sa cíti byť až 80 % Slovákov, tu je Slovensko nad Európskym priemerom, ktorý je 73 %. 77 % opýtaných by sa rado dozvedelo viac o svojich právach občanov EÚ, 63% tvrdí, že tieto práva pozná.

 

Tlačová správa EK, 6. 8. 2019

Aj tento rok sme na Pohode

Spolu s festivalom Pohoda otvára dnes na trenčianskom letisku svoje brány  aj EÚ Fun zóna. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku už po 11. krát prináša návštevníkom tohto festivalu zábavu aj informácie. V EÚ Fun zóne sú pripravené súťaže a zábavné aktivity a tento rok bude okrem tradičných partnerov IUVENTA a SAAIC prítomné aj Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC). Všetko o programe v EÚ Fun zóne nájdete tu.

Na Pohode nebudú chýbať ani diskusie Café Európa, ktoré sa uskutočnia v stane EÚropa Stage:

Piatok 12/7:

12:00 hod  - Diskusia s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, moderuje Š. Hríb 

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/490759998365492/

13:30 hod - Dezinformácie na Slovensku a v EÚ, hostia: L. Miko, M. Richter, K. Klingová a V. Šucha  

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/2373280476070731/

Sobota, 13/7:

15:50 hod - Can guitars save the world?, G. Masson/F. Szép, Ch. Huber, A. Sarmast, E. Jal a A. Kreslina

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/2391928284463728/

16:50 hod - Nežný zamat?, hostia: F. Gál, J. Urban a M. Kocáb

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/871449199888587/

 

Tlačová správa 11.7.2019, Zastúpenie Európskej komisie v SR

Finále vedomostnej súťaže „Mladý Európan 2019“

Dnes (13. júna) sa v Košiciach uskutočnilo finále 14. ročníka vedomostnej súťaže "Mladý Európan", ako aj finále súťaže Mladý digitálny Európan. Víťazi si hodnotné ceny v podobe študijno-informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, či tabletov a iných zaujímavých cien prevzali od vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika. 

„Súťaž sa odohrávala v Košiciach pri týchto mimoriadne vysokých teplotách, takže môžeme povedať, že tu bolo dosť horúco. Medzi mladými ľuďmi, ktorí sa jej zúčastnili, však panovala výborná atmosféra a boli veľmi dobre pripravení. Ja osobne mám z celého priebehu súťaže a celkovej atmosféry radosť. Veľmi ma teší, že na Slovensku existuje súťaž Mladý Európan, pretože je svojim spôsobom unikátna. Za 15 rokov členstva Slovenska v EÚ je to už 14. ročník, čo je dôkazom, že aj medzi mladými ľuďmi je veľká skupina tých, ktorí majú záujem o informácie o EÚ v tom najširšom zmysle a nie len o tie základné, a snažia sa o Únii vedieť čo najviac – a na to nie sme príliš zvyknutí. Toto sa dnes jednoznačne ukázalo na súťaži Mladý Európan aj na súťaži Mladý digitálny Európan, takže mám z toho veľkú radosť a teším sa na ďalšie ročníky“, povedal Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

Vo finále Mladého Európana sa stretlo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín.

Tohtoroční víťazi Mladého Európana: Blahoželáme nitrianskemu družstvu! (ED NITRA)

1. miesto: Súkromné gymnázium Bardejov , 2. miesto: Gymnázium Párovská, Nitra, 3. miesto: Gymnázium Grösslingová, Bratislava

Vo finále Mladého digitálneho Európana si zmeralo sily 16 účastníkov, mená víťazov a viac informácií nájdete v priloženej tlačovej správe.  

Tlačová správa 14.6.2019, Zastúpenie Európskej komisie v SR

Poďte s nami 4. a 5. mája 2019 na Bratislavský Majáles!

Zastúpenie Európskej komisie vás srdečne pozýva 04/05/2019 - 13:00 - 05/05/2019 - 20:00 na Tyršovo nábrežie v Bratislave.
S rastúcimi teplotami je už asi všetkým jasné, že sa pomaly blíži letná sezóna. A tú už tradične v Bratislave otvára Bratislavský majáles! Tyršovo nábrežie opäť ožije zábavou, hudbou, dobrým jedlom, zaujímavými diskusiami a na záver aj pôsobivým ohňostrojom nad Dunajom. Čo sme si pre vás počas tohtoročného majálesu pripravili my?

Tento rok vám na Bratislavskom majálese ponúkneme opäť tri pútavé diskusie Café Európa:

Sobota 4.5.2019 (17:20 - 18:20) „Dvojitá kvalita potravín - mýtus alebo fakt?”
Nedeľa 5.5.2019 (16:00 – 17:00) „Naozaj europoslanci nič nezmôžu?”
Nedeľa 5.5.2019 (17:20 – 18:20) „Ako ďalej Bratislava?”

Okrem diskusií vás budeme očakávať v našom európskom stane, kde budeme radi, ak prídete na kus reči. Radi vám poradíme a poskytneme informácie z EÚ. Ak si chcete dať pauzu od mudrovania, budeme mať pre vás pripravené zábavné súťaže a nebude chýbať ani stará dobrá legenda- EÚ Koleso šťastia! Najmladší účastníci si budú môcť zase zložiť mega puzzle EÚ alebo sa s nami zabaviť pri ďalších cool aktivitách ako napríklad možnosť dobrovoľnej práce v EÚ či ERASMUS+.       

Tlačová správa 2.5.2019, Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Roadshow “Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ“ mieri do regiónov

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento týždeň spoločne odštartujú roadshow s názvom ,,Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ". V rámci okružnej jazdy po Slovensku postupne navštívia 17 okresných a krajských miest. Začínajú v piatok 26. apríla v Martine a končia 21. mája v Trenčíne a 22. mája v Krupine - tri dni pred eurovoľbami.

Zástupcovia inštitúcií EÚ budú v rámci kampane diskutovať so študentmi aj občanmi jednotlivých miest o tom, čo znamená členstvo v EÚ a o čom sa v eurovoľbách 25. mája vlastne rozhoduje. Súčasťou programu na námestiach bude aj predstavenie dobrovoľníkov a aktivistov, programov určených pre mladých ľudí, ale aj úspešných projektov, o ktorých ľudia často nevedia, že sa v regióne zrealizovali vďaka eurofondom. Pripravené budú súťaže, kvízy a o skvelú zábavu sa postarajú miestni umelci –  vystúpia tanečníci, speváci aj hudobníci zo základných umeleckých škôl, speváckych zborov, folklórnych súborov a regionálnych hudobných kapiel, ako aj hudobníci známi z televíznych obrazoviek.

„Slovensko je súčasťou Európskej únie od roku 2004. Odvtedy sa konali voľby do Európskeho parlamentu už trikrát. Chceme, aby Európa a eurovoľby boli pre občanov Slovenska atraktívne a aby sa nezopakovala 13-percentná volebná účasť, ktorá nás zaradila na poslednú priečku európskeho rebríčka,“ povedal Dionýz Hochel, poverený riadením Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. „Cieľom turné po regiónoch je diskutovať s občanmi, priblížiť im EÚ a vysvetľovať prečo je dôležité sa na eurovoľbách zúčastniť. V nadchádzajúcich európskych voľbách totiž budeme rozhodovať o tom, v akej Európe budeme žiť,“ dodal D. Hochel.

„Verím, že Slováci si uvedomujú, že v týchto voľbách ide naozaj o veľa. Európsky parlament hlasuje o všetkých zásadných právnych normách EÚ a kvalita zvolených europoslancov rozhoduje aj o miere akou dokážeme tento proces ovplyvniť. Svojou účasťou v týchto voľbách budeme rozhodovať aj o podiele antisystémových a deštruktívnych síl v budúcom parlamente, ako aj o tom, čomu chceme dať v budúcej EÚ prednosť. No, a okrem toho verím, že Slováci v ničom nechcú byť úplne poslední – a že budú chcieť ukázať, že vo volebnej účasti máme naviac ako pred piatimi rokmi,“ uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

Roadshow „Tentoraz idem voliť – Doma v EÚ“ je vlajkovou aktivitou zameranou na informovanie o eurovoľbách a EÚ. Okrem nej sú súčasťou mobilizačnej kampane aj diskusie so študentami na vysokých školách a širokou verejnosťou, zapojenie influencerov a tiež iniciatíva „Tentoraz idem voliť“. Prostredníctvom nej sa podarilo vybudovať vyše 250 000-tisícovú komunitu európskych priaznivcov, ktorí pomáhajú podporiť vyššiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Aktivity v rámci roadshow dopĺňa aj séria online videí a infografík, ktoré ilustrujú ako EÚ funguje a čo Slovensku a Slovákom prináša.

 

Aké výhody nám prináša členstvo v EÚ?

Neekonomické výhody

- Najdlhšie mierové obdobie v histórii európskeho kontinentu – 70 rokov

- Ako súčasť EÚ je aj Slovensko globálnym hráčom - sedí pri stole pri všetkých zásadných rozhodnutiach

- možnosť študovať a získavať skúsenosti v zahraničí – Erasmus+

- spoločné riešenie globálnych problémov – klimatické zmeny, ochrana životného prostredia a prírody

- posilnenie demokratických hodnôt v krajine

- zvýšenie bezpečnosti vďaka  justičnej a policajnej spolupráci

- rozvoj vedy, výskumu a vývoja

- spoločné celoeurópske riešenie odborných problémov, na ktoré jednotlivé štáty samostatne nemajú dosť prostriedkov ani expertov - napríklad navigačný systém Galileo, Európska lieková agentúra

Ekonomické výhody

- polmiliardový spoločný trh bez bariér - voľný pohyb kapitálu, tovarov a služieb

- možnosť pracovať kdekoľvek v EÚ

- zvýšenie konkurencieschopnosti vo všetkých oblastiach hospodárstva

- tlak na modernizáciu a zavádzanie high-technológií

- odbúranie nákladov spojených s ochranou hraníc

- rozvoj spolupráce s výrobcami v EÚ pri prenikaní na „tretie trhy”

- nové podnikateľské príležitosti v EÚ a EÚ v našej krajine

- posilnenie dôveryhodnosti krajiny a podpora vstupu zahraničného kapitálu

- nepriame účinky – vplyv na sociálnu oblasť a zamestnanosť

- vyšší objem nenávratných prostriedkov z EÚ

- silnejšia pozícia pri vyjednávaní s globálnymi aktérmi – napr. internetové giganty Facebook, Google, mobilní operátori

- eurofondy – hospodárska solidarita – vyrovnávanie regionálnych rozdielov

- podpora poľnohospodárstva a vidieka

 

Tlačová správa 23.4.2019, Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Dokumenty na stiahnutie

Odporúčame