Voľby do Európskeho parlamentu

Návrhy kandidátov za europoslancov 2019

Republiková rada Mostu-Híd v Bratislave rozhodla, že ako líder bude svoj mandát obhajovať súčasný europoslanec József Nagy. „Kandidátka je pestrá ako samotná Európska únia, profesijne i zastúpením regiónov a národností,“ uviedol Nagy.

Strana siahla pre eurovoľby aj do radov svojich štátnych tajomníkov. Dvojkou bude štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, zo 6. miesta kandiduje štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gábor Csicsai.

Kandidátku dopĺňajú zástupcovia miest a obcí, napríklad primátor Fiľakova Attila Agócs či viceprimátor Svidníka Michal Goriščák, ktorý je rusínskej národnosti.

Prioritami, ktoré chce na pôde europarlamentu Most-Híd presadzovať, ostávajú bezpečnosť, ochrana životného prostredia a klimatické zmeny, ochrana spotrebiteľov, ale aj poľnohospodárska politika.

KDH: Štefanec aj Figeľ

Lídrom kandidátky sa podľa očakávania stal súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Ten sa pridal členom KDH po tom, čo vystúpil z SDKÚ-DS, za ktorú bol ešte v roku 2014 po prvýkrát do Európskeho parlamentu zvolený.

Dvojkou je Miriam Lexmann, ktorá naposledy pôsobila ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Prvú trojicu uzatvára Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej Noviny.

„KDH ide do eurovolieb s cieľom obhajoby dvoch euromandátov. Chceme naozaj silné Slovensko v Európe a okrem našich tradičných tém ochrany rodiny sa chceme zamerať, osobitne ja, na ekonomické témy podpory malého podnikania a prinášania lepšej práce do našich regiónov práve v súvislosti s rodinnou politikou. Verím, že v eurovoľbách budeme úspešní,“ reagoval pre TASR Štefanec.

„Budem sa snažiť využiť všetky moje zahranično-politické kontakty a skúsenosti zo zahraničia na to, aby som reprezentovala Slovensko a posilňovala krajinu a EÚ. KDH má politiku postavenú na svojich základných hodnotách, ktorým sme verní. Jednou z nich je rodina a chceme, aby práve tá rodinná politika na úrovni Slovenska, ale aj na úrovni Európy bola robená tak, aby slúžila rodinám a občanom,“ konštatovala Lexmann.

Posledné, 14. miesto na kandidátke, ponúkla strana bývalému predsedovi hnutia Jánovi Figeľovi, ktorý je dnes osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu.

Líder Slovenskej národnej strany a predseda NR SR Andrej Danko v rozhovore pre agentúru TASR povedal, že do eurovolieb strana na čelo kandidátky postaví svojho prvého podpredsedu Jaroslava Pašku. Ako pravdepodobné spomenul aj mená Karol Konárik ml. a exministra školstva Jána Mikolaja.

Sulík pôsobil v Európskom parlamente jedno funkčné obdobie, ako jediný predseda strany. Lídrom kandidátky SaS bude tentokrát exminister školstva Eugen Jurzyca (vtedy za SDKÚ), druhým v poradí má byť poslanec Alojz Baránik a z tretieho miesta bude kandidovať podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

O príprave kandidátky do EP hovoril začiatkom januára aj šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. Podľa neho je možné, že na kandidátke Sme rodina budú dvaja poslanci NR SR, a to Ľudovít Goga a Petra Krištúfková.

Ako prvá ohlásila ešte v novembri prvé tri mená kandidátov aj nová strana Progresívne Slovensko (PS). Všetci traja kandidáti – zahraničnopolitický expert Michal Šimečka, producentka a dramaturgička Zora Jaurová a environmentalista Martin Hojsík sú zároveň podpredsedami strany PS, ktorá sa v minulom roku pridala k európskym liberálom (ALDE).

Podľa projekcie preferencií politických strán (Poll of Polls, december 2018) do potenciálnych ziskov v eurovoľbách by strana SMER-SD získala 4 kreslá, Sloboda a solidarita a OĽaNO po dve kreslá. Po jednom mandáte by získali Sme rodina, ĽSNS, SNS, KDH, Most-Híd a Progresívne Slovensko.

http://www.euractiv.sk. 4.1.2019, 18.2.2019

Odporúčame