Zastúpenie EK na Slovensku

Aj tento rok sme na Pohode

Spolu s festivalom Pohoda otvára dnes na trenčianskom letisku svoje brány  aj EÚ Fun zóna. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku už po 11. krát prináša návštevníkom tohto festivalu zábavu aj informácie. V EÚ Fun zóne sú pripravené súťaže a zábavné aktivity a tento rok bude okrem tradičných partnerov IUVENTA a SAAIC prítomné aj Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC). Všetko o programe v EÚ Fun zóne nájdete tu.

Na Pohode nebudú chýbať ani diskusie Café Európa, ktoré sa uskutočnia v stane EÚropa Stage:

Piatok 12/7:

12:00 hod  - Diskusia s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, moderuje Š. Hríb 

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/490759998365492/

13:30 hod - Dezinformácie na Slovensku a v EÚ, hostia: L. Miko, M. Richter, K. Klingová a V. Šucha  

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/2373280476070731/

Sobota, 13/7:

15:50 hod - Can guitars save the world?, G. Masson/F. Szép, Ch. Huber, A. Sarmast, E. Jal a A. Kreslina

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/2391928284463728/

16:50 hod - Nežný zamat?, hostia: F. Gál, J. Urban a M. Kocáb

naživo: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/871449199888587/

 

Tlačová správa 11.7.2019, Zastúpenie Európskej komisie v SR

Finále vedomostnej súťaže „Mladý Európan 2019“

Dnes (13. júna) sa v Košiciach uskutočnilo finále 14. ročníka vedomostnej súťaže "Mladý Európan", ako aj finále súťaže Mladý digitálny Európan. Víťazi si hodnotné ceny v podobe študijno-informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, či tabletov a iných zaujímavých cien prevzali od vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika. 

„Súťaž sa odohrávala v Košiciach pri týchto mimoriadne vysokých teplotách, takže môžeme povedať, že tu bolo dosť horúco. Medzi mladými ľuďmi, ktorí sa jej zúčastnili, však panovala výborná atmosféra a boli veľmi dobre pripravení. Ja osobne mám z celého priebehu súťaže a celkovej atmosféry radosť. Veľmi ma teší, že na Slovensku existuje súťaž Mladý Európan, pretože je svojim spôsobom unikátna. Za 15 rokov členstva Slovenska v EÚ je to už 14. ročník, čo je dôkazom, že aj medzi mladými ľuďmi je veľká skupina tých, ktorí majú záujem o informácie o EÚ v tom najširšom zmysle a nie len o tie základné, a snažia sa o Únii vedieť čo najviac – a na to nie sme príliš zvyknutí. Toto sa dnes jednoznačne ukázalo na súťaži Mladý Európan aj na súťaži Mladý digitálny Európan, takže mám z toho veľkú radosť a teším sa na ďalšie ročníky“, povedal Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

Vo finále Mladého Európana sa stretlo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín.

Tohtoroční víťazi Mladého Európana: Blahoželáme nitrianskemu družstvu! (ED NITRA)

1. miesto: Súkromné gymnázium Bardejov , 2. miesto: Gymnázium Párovská, Nitra, 3. miesto: Gymnázium Grösslingová, Bratislava

Vo finále Mladého digitálneho Európana si zmeralo sily 16 účastníkov, mená víťazov a viac informácií nájdete v priloženej tlačovej správe.  

Tlačová správa 14.6.2019, Zastúpenie Európskej komisie v SR

Poďte s nami 4. a 5. mája 2019 na Bratislavský Majáles!

Zastúpenie Európskej komisie vás srdečne pozýva 04/05/2019 - 13:00 - 05/05/2019 - 20:00 na Tyršovo nábrežie v Bratislave.
S rastúcimi teplotami je už asi všetkým jasné, že sa pomaly blíži letná sezóna. A tú už tradične v Bratislave otvára Bratislavský majáles! Tyršovo nábrežie opäť ožije zábavou, hudbou, dobrým jedlom, zaujímavými diskusiami a na záver aj pôsobivým ohňostrojom nad Dunajom. Čo sme si pre vás počas tohtoročného majálesu pripravili my?

Tento rok vám na Bratislavskom majálese ponúkneme opäť tri pútavé diskusie Café Európa:

Sobota 4.5.2019 (17:20 - 18:20) „Dvojitá kvalita potravín - mýtus alebo fakt?”
Nedeľa 5.5.2019 (16:00 – 17:00) „Naozaj europoslanci nič nezmôžu?”
Nedeľa 5.5.2019 (17:20 – 18:20) „Ako ďalej Bratislava?”

Okrem diskusií vás budeme očakávať v našom európskom stane, kde budeme radi, ak prídete na kus reči. Radi vám poradíme a poskytneme informácie z EÚ. Ak si chcete dať pauzu od mudrovania, budeme mať pre vás pripravené zábavné súťaže a nebude chýbať ani stará dobrá legenda- EÚ Koleso šťastia! Najmladší účastníci si budú môcť zase zložiť mega puzzle EÚ alebo sa s nami zabaviť pri ďalších cool aktivitách ako napríklad možnosť dobrovoľnej práce v EÚ či ERASMUS+.       

Tlačová správa 2.5.2019, Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Roadshow “Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ“ mieri do regiónov

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento týždeň spoločne odštartujú roadshow s názvom ,,Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ". V rámci okružnej jazdy po Slovensku postupne navštívia 17 okresných a krajských miest. Začínajú v piatok 26. apríla v Martine a končia 21. mája v Trenčíne a 22. mája v Krupine - tri dni pred eurovoľbami.

Zástupcovia inštitúcií EÚ budú v rámci kampane diskutovať so študentmi aj občanmi jednotlivých miest o tom, čo znamená členstvo v EÚ a o čom sa v eurovoľbách 25. mája vlastne rozhoduje. Súčasťou programu na námestiach bude aj predstavenie dobrovoľníkov a aktivistov, programov určených pre mladých ľudí, ale aj úspešných projektov, o ktorých ľudia často nevedia, že sa v regióne zrealizovali vďaka eurofondom. Pripravené budú súťaže, kvízy a o skvelú zábavu sa postarajú miestni umelci –  vystúpia tanečníci, speváci aj hudobníci zo základných umeleckých škôl, speváckych zborov, folklórnych súborov a regionálnych hudobných kapiel, ako aj hudobníci známi z televíznych obrazoviek.

„Slovensko je súčasťou Európskej únie od roku 2004. Odvtedy sa konali voľby do Európskeho parlamentu už trikrát. Chceme, aby Európa a eurovoľby boli pre občanov Slovenska atraktívne a aby sa nezopakovala 13-percentná volebná účasť, ktorá nás zaradila na poslednú priečku európskeho rebríčka,“ povedal Dionýz Hochel, poverený riadením Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. „Cieľom turné po regiónoch je diskutovať s občanmi, priblížiť im EÚ a vysvetľovať prečo je dôležité sa na eurovoľbách zúčastniť. V nadchádzajúcich európskych voľbách totiž budeme rozhodovať o tom, v akej Európe budeme žiť,“ dodal D. Hochel.

„Verím, že Slováci si uvedomujú, že v týchto voľbách ide naozaj o veľa. Európsky parlament hlasuje o všetkých zásadných právnych normách EÚ a kvalita zvolených europoslancov rozhoduje aj o miere akou dokážeme tento proces ovplyvniť. Svojou účasťou v týchto voľbách budeme rozhodovať aj o podiele antisystémových a deštruktívnych síl v budúcom parlamente, ako aj o tom, čomu chceme dať v budúcej EÚ prednosť. No, a okrem toho verím, že Slováci v ničom nechcú byť úplne poslední – a že budú chcieť ukázať, že vo volebnej účasti máme naviac ako pred piatimi rokmi,“ uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

Roadshow „Tentoraz idem voliť – Doma v EÚ“ je vlajkovou aktivitou zameranou na informovanie o eurovoľbách a EÚ. Okrem nej sú súčasťou mobilizačnej kampane aj diskusie so študentami na vysokých školách a širokou verejnosťou, zapojenie influencerov a tiež iniciatíva „Tentoraz idem voliť“. Prostredníctvom nej sa podarilo vybudovať vyše 250 000-tisícovú komunitu európskych priaznivcov, ktorí pomáhajú podporiť vyššiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Aktivity v rámci roadshow dopĺňa aj séria online videí a infografík, ktoré ilustrujú ako EÚ funguje a čo Slovensku a Slovákom prináša.

 

Aké výhody nám prináša členstvo v EÚ?

Neekonomické výhody

- Najdlhšie mierové obdobie v histórii európskeho kontinentu – 70 rokov

- Ako súčasť EÚ je aj Slovensko globálnym hráčom - sedí pri stole pri všetkých zásadných rozhodnutiach

- možnosť študovať a získavať skúsenosti v zahraničí – Erasmus+

- spoločné riešenie globálnych problémov – klimatické zmeny, ochrana životného prostredia a prírody

- posilnenie demokratických hodnôt v krajine

- zvýšenie bezpečnosti vďaka  justičnej a policajnej spolupráci

- rozvoj vedy, výskumu a vývoja

- spoločné celoeurópske riešenie odborných problémov, na ktoré jednotlivé štáty samostatne nemajú dosť prostriedkov ani expertov - napríklad navigačný systém Galileo, Európska lieková agentúra

Ekonomické výhody

- polmiliardový spoločný trh bez bariér - voľný pohyb kapitálu, tovarov a služieb

- možnosť pracovať kdekoľvek v EÚ

- zvýšenie konkurencieschopnosti vo všetkých oblastiach hospodárstva

- tlak na modernizáciu a zavádzanie high-technológií

- odbúranie nákladov spojených s ochranou hraníc

- rozvoj spolupráce s výrobcami v EÚ pri prenikaní na „tretie trhy”

- nové podnikateľské príležitosti v EÚ a EÚ v našej krajine

- posilnenie dôveryhodnosti krajiny a podpora vstupu zahraničného kapitálu

- nepriame účinky – vplyv na sociálnu oblasť a zamestnanosť

- vyšší objem nenávratných prostriedkov z EÚ

- silnejšia pozícia pri vyjednávaní s globálnymi aktérmi – napr. internetové giganty Facebook, Google, mobilní operátori

- eurofondy – hospodárska solidarita – vyrovnávanie regionálnych rozdielov

- podpora poľnohospodárstva a vidieka

 

Tlačová správa 23.4.2019, Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Dokumenty na stiahnutie

Odporúčame